+90 212 438 07 01 | +90 539 262 11 25 [email protected]

Perde ölçüsü nasıl alınır?

  Perde ölçüsü nasıl alınır sorusu evini yeniletmek veya yeni bir eve geçmek isteyenlerin en çok merak ettiği soruların başında yer alıyor. Perde ölçümü bir evin ya da dekorasyon yapılacak yerin güzel görünmesi için en önemli noktadır. Yerlerde sarkanları, tüller ve cama sığmayan stor perde pilelerini kimse istemez. Yerlere kadar sürünmemeli ve kısa da kalmamalıdır. Bir kere yanlış ölçü yapıldıysa da yeniden dikilmesi gerekmektedir. Bu iki kez iş olacağı için hem zamandan hem de paradan kayıp anlamına gelir. Aynı zamanda dekorasyonunuzda başarısız olur. Bu alınacak ölçüyü uzman kişilere bırakmak en doğru karar olacaktır. İşini bilen kişilerce alınan ölçülerde hiçbir sapma ve yanlışlık olmaz. Olsa dahi diken kişi bu sorumluluğu üstlenmelidir. Bu sebeple birine eğer perde diktirecekseniz ihtiyaç olan yerde işlem yaptırmanız daha çok doğru bir karar olacaktır. Sizin alacağınız ölçü her zaman doğru olmayabilir. Bu sebeple de perdeleriniz yerlerde sürünebileceği gibi aynı zamanda da kötü bir görüntü ortaya çıkartacaktır. Özellikle stor perdelerde ölçü yanlış olursa mekanizma da yanlış olur ve oturmaz. Bu sebeple de üretim adeta bir çöpe dönüşebilir. Uzun alınan ölçüler sonucunda yeniden tekrar bir işçilik ile kestirmek mümkün olabilir ancak kısa olan perdeler artık kullanılamayacak hale gelmiş demektir. Bu yüzden ölçüm işlerini yabana atmadan daha dikkat etmek gerekir.

Kumaş Perde ölçüsü nasıl alınır?

  Kumaş perde ve tüllerde ölçü alımını yaparken dikkat edilmesi gereken nokta süpürgeliklerin tam üzerinde olmasını sağlamaktır. Karton piyerin uzunluğu da göz önüne alınarak bir ölçü alımı gerçekleştirilmelidir. Uzunluk süpürgeliklere kadar olmalı, genişlik ise karton piyerin tam boyunda olmalıdır. Eğer karton piyerinizin içerisinde kısa bir perde ve tül görünürse bu hiç hoş olmayan bir görüntü ortaya çıkartacaktır. Bu yüzden enine ölçü alırken karton piyerin boydan boya ölçün. Evinize ölçü almaya gelen kişi bunu yapacaktır ancak siz kendiniz ölçü alacaksanız dikkat etmeniz gereken noktalar bunlar olacaktır. Fon perdeler için ise yine camın bittiği noktadan duvara kadar olan yeri baz alabilirsiniz. Bu kısım da sizin fon perdelerini asacağınız kısmın ölçüsüdür. Yine aynı şekilde süpürgelikleri de uzunluk olarak tercih edebilirsiniz. Bu sayede kendiniz de ölçü alabilir doğru ölçülerle seçtiğiniz modeli diktirebilirsiniz. Perdelerinizi eğer kısa olarak tercihi edecekseniz o zaman ölçüyü tam kalorifer peteği üzeri olarak almanız gerekir ya da tam olarak camınızın bittiği yeri ölçü olarak alabilirsiniz. Camınızın önündeki mermer sizin için bitiş noktası olmalıdır. Bu kadar kısa perdeler günümüzde tercih edilmiyor ancak siz kısa bir tül istiyorsanız ölçünüz bu olmalıdır. Fonların kısa olması gibi bir durum söz konusu olmadığı için belirlenen ölçü yukarıda belirttiğimiz gibi alınmalıdır. Aksi halde hiç hoş mayan görüntü ortaya çıkar.

Stor Perde ölçüsü nasıl alınır?

  Stor perdeler günümüzde en çok tercih edilen modern modeller arasında yer almaktadır. Ölçü alımı da zor olduğu için herkes tarafından ölçümü nasıl alınır merak edilen bir noktadır. Bu yüzden sizlere bu yazımızda stor perdelerde ölçü alımı nasıl olmalıdır onu da belirteceğiz. Yukarıda belirttiğimiz gibi ölçü alması en zor modeldir. Bu sebeple de bir profesyonel tarafından alınması daha uygundur. Sizin böyle bir imkanınız yok ise ölçü almanız için gerekli noktaları belirtiyoruz. Uzunluğu tam olarak camın bittiği hizadan yarım karış aşağıda olacak şekilde ya da tam olarak camın önündeki mermere kadar olmalıdır. Uzunluğunu siz belirleyebilirsiniz. Ölçüyü alacak olan kişi pilelerin her birini belirli bir uzunlukta yapar ve bu sizin ölçünüze denk düşecek şekilde modeli oluşturur. Stor perdelerde ölçü alımında yanlışlık çok az görülür sadece pileleri denk getirmek biraz zordur o kadar.

Dikey Perde ölçüsü nasıl alınır?

  Dikey perdelerde yine camın boy uzunluğunu tam olarak almanız gerekir eğer petek yoksa tamamen yere kadar inen bir ölçü almanız gerekir. Çünkü dikey perdeler kendini uzunluğu ile gösterir. Zaten boy uzunluğu çok olan camlarda kullanımı ise daha uygundur. Genişliğini ise yine karton piyer ve cama göre almanız gerekiyor. Bütün ölçüleriniz bir not kağıdına yazın ve perdecinizin yolunu tutun.

  Bu yazımızda sizlere perde ölçüsü nasıl alınır bundan bahsetmiştik. Aklınıza takılan bir soru olursa bizlere İletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Soru sormak için tıklayınız

Bize ulaşmak için;

  • Adres: Tekstilkent Tic. Merkezi. A9 Blok No: 21 Oruç Reis Mah. Tekstilken Cad. Esenler / İstanbul
  • Telefon: +90 212 438 07 01 | +90 539 262 11 25
  • E Posta: [email protected]